Вход на сайт

Сообщение об ошибке

User warning: The following module is missing from the file system: recaptcha_mailhide. For information about how to fix this, see the documentation page. in _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (line 1143 of /home/agatu209/domains/dityachiy.net/public_html/includes/bootstrap.inc).

Кашель у дитини

Причини кашлю у дітей

Відомо понад півсотні причин появи кашлю у дітей. Найчастіше кашель викликають запальні процеси в дихальних шляхах , які можуть мати як інфекційні причини (віруси , бактерії або гриби) , так і неінфекційні (алергічні , механічні - чужорідне тіло і т.д.). Кашель у дитини може бути навіть наслідком сірчаної пробкою у вусі або великих розмірів маленького язичка на небі.

Кашель ініціюється імпульсами з рецепторів, що знаходяться не тільки в дихальних шляхах, а й зовнішньому вусі і навіть стравоході. У відповідь на що приходить з рецепторів сигнал , кашльовий центр головного мозку « дає команду» м'язевого апарату , який за рахунок різкого скорочення багатьох груп м'язів створює швидкий струм повітря в бік виходу з дихальних шляхів.

Кашель - природна реакція організму, спрямована на видалення чужорідних частинок , що потрапили в дихальні шляхи дитини . Кашель - частина природного механізму самоочищення дихальних шляхів. У нормі в носоглотці , гортані , трахеї і бронхах виробляється невелика кількість слизу , що уловлює чужорідні частинки - пил , мікроби , пилок. Завдяки руху мікрореснічек клітин слизової оболонки дихальних шляхів слиз виводиться , зменшуючи ймовірність проникнення їх в слизову оболонку. Здорові діти можуть откашливать слиз з гортані до 10 разів на день.

Запалення в трахеї і бронхах супроводжується збільшенням продукції слизу і зміною її складу. Це призводить до збільшення в'язкості мокроти і її застою в дихальних шляхах.

Існує безліч характеристик кашлю. Найчастіше кашель поділяють на продуктивний (з мокротою і « вологим » звуком відхаркування ) і непродуктивний (без виділень , з « сухим» звуком) . За тональності кашель має масу варіацій : гавкаючий , хрипкий , афоніческій ( беззвучний ) та інші.

Найнебезпечніша ситуація , якщо на тлі повного здоров'я у дитини раптово виник різкий кашель , особливо якщо кашель супроводжується задухою і посинінням особи . Швидше за все , причиною є вдихання стороннього предмета ( чужорідного тіла). Якщо дитина може кашляти , дихати або кричати , не слід стукати його по спині - це може погіршити ситуацію. Викличте бригаду швидкої допомоги і постарайтеся заспокоїти дитину. Заохочуйте бажання дитини покашляв .

Якщо у дитини на цьому тлі «пропав » голос , посиніло особа , спостерігається виражене утруднення або зупинка дихання , покладіть його до себе на коліна животом вниз так , щоб голова була якомога нижче, і зробіть розкритою долонею кілька ковзних ударів між лопатками. Якщо чужорідне тіло витягти не вдалося , і дитина не дихає , починайте штучне дихання.

Врахуйте : правильно виконати видалення стороннього предмета «як у кіно » за допомогою різких поштовхів в живіт (так званий прийом Геймліха ) без тренування дуже важко . Крім того, виконання цього прийому може нанести травму . Тому радимо заздалегідь пройти курси першої допомоги , де можна попрактикуватися на спеціальних манекенах , як у видаленні чужорідного тіла , так і в штучному диханні.

У маленьких дітей кашель часто є ознакою захворювання носоглотки. Запалення носоглоткового мигдалика ( аденоїдит ) і стікає по задній стінці глотки слиз можуть провокувати у дитини активний кашель. Дитину з аденоідітом турбує нічний кашель або кашель під час денного сну , дитина хропе уві сні , в основному дихає ротом через утрудненого дихання носом.

При нежиті ( риніті ) сухий кашель у дитини провокується пересиханням слизової оболонки ротової порожнини за утрудненого носового дихання.

Фарингіт або запалення глотки і мигдаликів теж може викликати кашель. Зазвичай такий кашель теж « сухий» .

 

Ларингіт - запалення гортані , яке у дітей часто супроводжується вираженим набряком слизової оболонки , розташованої під голосовими зв'язками . При ларингіті у дитини буде сухий кашель , з характерним грубим , гавкаючим звуком. Голос дитини стає хрипким , басовитим , хрипким або взагалі пропадає. Цей стан може бути небезпечно для життя через можливість повного перекриття дихальних шляхів через набряк слизової оболонки.

 

Трахеїт - запалення трахеї - досить часто викликається вірусом грипу. Кашель при трахеїті досить сильний , гучний , завзятий і іноді навіть супроводжується болями за грудиною.

 

Кашель при бронхіті хоча і гучний , але безболісний , по звуку спочатку « сухий» , потім перетворюється у « вологий » , з'являється відчуття « відкашлювання ».

 

Звуження бронхіол - кінцевих відділів бронхів - через спазм м'язів , набряку слизової оболонки або закупорювання слизом проявляється сухим , нав'язливим нападоподібний кашлем . Іноді свистячі хрипи чути навіть на відстані від дитини. Такий кашель може свідчити про розвиток у дитини бронхіальної астми , бронхоспазму або бронхіоліту .

 

Викликаючи лікаря до кашляли дитині , батьки часто хочуть переконатися , що у нього немає запалення легенів ( пневмонії). Всупереч поширеній серед батьків думку , кашель при пневмонії може виникати не відразу. Дуже часто дитина з пневмонією в перші дні захворювання не кашляє або злегка підкахикують . Проведення рентгенографічного дослідження грудної клітини в багатьох ситуаціях є єдиним надійним способом виключити запалення легенів.

 

Кашель у дітей, які хворіють на кашлюк , розвивається поступово , посилюючись день від дня , з появою нападів болісного кашлю , під час яких дитині складно вдихнути . Як правило , коклюш небезпечний тільки для немовлят , але прояви цієї хвороби неприємні в будь-якому віці. Саме тому вакцинація проти кашлюку включена в Національний календар щеплень Росії . Після перенесеного коклюшу дитина може досить сильно кашляти при наступних « банальних » ГРВІ через що залишається підвищеної збудливості кашльового центру мозку.

 

Кашель у дитини - чим лікувати і що робити не можна

Розібратися з причиною кашлю у дитини і призначити правильне лікування не завжди просто. Оскільки кашель - один із проявів природної самозахисту дитячого організму , придушення кашлю часто не можна назвати правильним рішенням. Завдання батьків спільно з лікарем - полегшити стан дитини , не створюючи при цьому перешкод фізіологічним процесам , що сприяє одужанню.

 

Якщо у дитини став хрипким або пропав голос на тлі гавкаючого кашлю , терміново звертайтеся до лікаря - швидше за все , у дитини розвинувся гострий ларингіт , який часто називають круп. До прибуття лікаря необхідно залишатися з дитиною в наповненій вологою парою ванній кімнаті або використовувати будь інгалятор з водою. Ні в якому разі не можна використовувати лікарські рослини.

Не можна застосовувати засоби з лікарських рослин при алергічному кашлі або ознаках обструкції дихальних шляхів (астма , стенозуючий ларинготрахеїт - круп) . Алергени рослин можуть посилити набряк слизової оболонки і різко погіршити стан дитини.

Неприпустимо застосовувати ліки, що пригнічують кашльовий рефлекс ( либексин , синекод , кодіпронт , коделак ) спільно з препаратами, розріджує мокроту або сприяють її откашливанию . Кашльовий рефлекс пригнічується , а мокрота накопичується в дихальних шляхах - це може посилити перебіг захворювання.

Марно давати дитині відхаркувальні препарати при аденоидите - у цій ситуації в першу чергу необхідно лікувати ніс.

Зволоження повітря часто сприяє зниженню кашлю , пов'язаного з роздратованою слизової носоглотки , особливо в зимовий час при включеному опаленні .