Вход на сайт

Сообщение об ошибке

User warning: The following module is missing from the file system: recaptcha_mailhide. For information about how to fix this, see the documentation page. in _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (line 1143 of /home/agatu209/domains/dityachiy.net/public_html/includes/bootstrap.inc).

Дайте вашій дитині ТЕ, ЧОГО не вистачало в дитинстві ВАМ: ласки, уваги, співчуття, розуміння, УЧАСТІ...

 

 

Методика Глена Домана

З якого віку починати навчання дитини ? Глен Доман дає дуже проста відповідь : З МОМЕНТУ НАРОДЖЕННЯ . Важливо знати , що спочатку ваші заняття будуть присвячені не стільки навчання читанню , скільки стимуляції розвитку зорової системи дитини. Це нульовий етап навчання. Для початку виберіть 7 слів і показуйте малюкові по 1 слову в день не менше 10 разів. Перші 7 слів ви будете вчити протягом 3 -х тижнів. Потім виберіть 7 нових слів і повторіть весь цикл . Ближче до трьох місяців дитина готова перейти до першого етапу навчання.

 

Від 3 -х до 6 -ти місяців

Показуйте слова дуже швидко

Як можна частіше вводите нові слова

Поступово освоюйте етапи від першого до п'ятого

 

Від 7 -ми до 12 -ти місяців

Кожне заняття має бути дуже коротким

Чим більше занять протягом дня , тим краще

Від 1 року до 1,5 років

Дуже короткі заняття

Зупиняйтеся до того , як захоче цього дитина

 

Від 1,5 до 2,5 років

Вибирайте такі слова , які найбільше подобаються дитині

Починайте програму поступово

Якнайшвидше переходите від окремих слів і словосполучень до пропозицій

 

Від 2,5 до 4 -х років

Дитині необхідно показувати більш складні слова

Дитина не зможе вчити окремі слова так само швидко , як діти до 1,5 років

Дитині потрібно багато саморобних книг.

На початку навчання (від народження до 1 року) картки- слова «повинні бути червоними просто тому , що увага дітей найбільше приваблює саме цей колір . Крім того , він створює гарний контраст на білому тлі , що дуже важливо , з огляду на нерозвиненість дитячого зорового апарату . Процес споглядання таких карток буде сприяти швидкому розвитку зорових рецепторів » Г. Доман .

Усі картки двосторонні . Ви можете використовувати їх багаторазово на різних етапах навчання читання.

 

На I етапі показу окремих слів використовуйте картки з червоним шрифтом , поступово зменшуючи розмір літер від 7 см до 5 см.

 

На II етапі навчання складайте для малюка словосполучення з окремих слів червоного кольору ( словосполучення можуть бути складені як з слів з ​​однаковим розміром літер , так і зі слів, висота букв в яких 7 і 5 см). Нехай вас не бентежить різниця у розмірі шрифту в одному словосполученні . Це ніяк не завадить дитині . Дітям навіть подобається така різноманітність . Воно підтримує їх інтерес до нового і незвичайного при навчанні. На цьому ж етапі користуйтеся закінченнями , суфіксами і приводами , змінюючи граматичну форму слова ( наприклад : покликом маму - замінюємо в слові мама закінчення- а на закінчення- у). Щоб змінити форму слова , прикріпіть до картки маленької скріпкою потрібну приставку , суфікс чи закінчення. Не показуйте дитині приставки , приводи, союзи , суфікси і закінчення у вигляді окремих карток. Малюк прекрасно засвоїть їх значення , прочитуючи пропозицію або словосполучення .

Якщо вашій дитині від 1,5 до 2,5 років , то як можна швидше переходите від окремих слів до словосполученням , від червоного шрифту до чорного , від висоти букв в 5 см до висоти букв 2,5 см. Для цього ви можете використовувати мінімальний набір словосполучень чорного кольору ( висота шрифту 4 см) , який дано в нашому комплекті або скласти свої словосполучення * , написавши їх чорним маркером на картонній картці.

- Словосполучення - це комбінація з двох слів , головного і залежного . Наприклад : круглий стіл , теплий день , біла сорочка .

 

На III етапі показуйте малюкові короткі прості речення . Використовуйте звуконаслідувальні ритмічні вірші з нашого комплекту або складайте пропозиції * з набору окремих слів.

- На відміну від словосполучення , речення має підмет і присудок і висловлює закінчену думку . Наприклад: Малюк посміхається . Сова спить.

 

На IV етапі ускладніть комплект з пропозиціями . Ми пропонуємо вашому малюкові казку про півника і його родині , написану на картках чорним шрифтом розміром 2,5 см , а також самого півника , курочку , яйце і маленького курчати у вигляді забавної матрьошки (рекомендації з проведення заняття див. далі).

 

V етап навчання маляти читанню докладно описаний далі. Дитина освоїв окремі слова , написані дуже великим шрифтом , словосполучення , короткі пропозиції , поширені пропозиції . Тепер йому належить навчитися справлятися з більш дрібним шрифтом і великою кількістю слів. Чим менша дитина , тим грандіозніше будуть результати , до яких призведе цей етап.

Не думайте , що якщо у вас немає можливості в усьому слідувати методиці , то не варто й починати. Говорячи словами самого Домана , "як би погано ви не вчили свою дитину читати, рахувати і засвоювати енциклопедичні знання , це виявиться більш корисним , ніж якщо взагалі нічого не робити. І треба дуже постаратися , щоб не одержати взагалі ніякого результату ".

Починаючи роботу за цією методикою , виберіть спочатку найулюбленіші слова дитини і не менш 2 -х тижнів показуйте саме їх. Далі формуйте комплекти карток за темами : частини тіла , предмети малюка , продукти, тваринні і т.д. На I етапі намагайтеся охопити увагою всі частини мови . Саме ці слова стануть основою майбутніх пропозицій.

Як навчити дитину читати весело і приємно ? Який вибір існує у сучасних батьків ? Що дасть дитині кожна з методик навчання читання ?

 

традиційна методика

Заснована на фонемному ( звуковому ) принципі. Процес навчання йде від звуку до букви , до стилю , до слова , до пропозиції

Дитина швидко вивчає букви алфавіту , а читати не може , так як дуже довго намагається зрозуміти закономірність читання ( плавне злиття приголосних і голосних в складі, а з складів повинні вийти слова , але вони ніяк не хочуть виходити )

Обтяжлива , нудне заняття швидко призводить до втрати інтересу до читання і навіть у дітей , які навчилися читати , ступінь розуміння прочитаного довгий час залишається вкрай низькою. Крім того , поступово зникає бажання брати книгу в руки , гальмується розвиток уміння працювати з текстом , засвоювати велику кількість інформації і застосовувати знання в практичному житті .

 

Методика Зайцева Н.А.

В основі методики лежить ськладової принцип. Процес навчання починається не з букви , а зі складу. Наприклад: ПУ- ПО- ПА -ПЕ- пи ; ПЮ -ПЕ - ПЯ -ПЕ - ПІ

Методика дозволяє навчати дітей читання з 2 -х років і раніше

Склади написані на кубиках . Всі кубики різні за розміром , кольором, вагою , звуку. Їх можна побачити (оптимальний розмір літер) , помацати , погреметь , проспівати

При навчанні задіяні всі канали сприйняття інформації. Матеріал засвоюється швидко і без напруги.

 

Методика Г. Домана

Навчання починається не з букви , що не зі складу , а з цілого слова . Запам'ятовувати цілі слова швидко і без особливих зусиль виявилося для малюків найпростішим і приємною справою

Методика істотно розширює вікові можливості . Починати захоплюючі заняття можна з моменту народження , не втрачаючи дорогоцінного часу , відпущеного дітям природою. «Вже в перші 6 місяців після народження мозок досягає 50 % свого дорослого потенціалу , до трьох років - 80 % , а до семи років процес формування мозку практично завершений. І найкращий спосіб зробити дитину щасливою - навчити його читати до 3 років » , - писав Масару Ібука у своїй книзі « Після трьох уже пізно »

Навчання за методикою Г. Домана в ранньому дитинстві формує величезний інтелектуальний потенціал , який надалі допоможе дитині не тільки легко засвоювати шкільний матеріал , а й спробувати себе в різних сферах діяльності , досягаючи все нових і нових вершин

Оптимальний вік для навчання від 3 місяців до 1,5 років

 

Основні принципи правильного навчання малюків читання

Починайте якомога раніше. У період новонародженості малюк має найвищий потенціал геніальності. У нього є величезне прагнення розглянути навколишній простір. У нього є функціональна потреба задіяти якомога швидше зорові і слухові рецептори. Малюк відкритий світу і готовий слухати вас і дивитися на все , що ви йому будете показувати . Хто раніше починає , той залишається попереду!

Отримуйте задоволення самі в процесі навчання , як від самої захоплюючої гри

Навчайте малюка , коли не тільки у вас , але й у нього гарний настрій

Поважайте свою дитину і довіряйте йому

Створіть відповідну обстановку для занять ( поруч близька людина , телевізор , телефон вимкнені , навколо « нудно » для зору - ніяких картин і яскравих предметів)

Завжди закінчуйте заняття перш , ніж захоче цього дитина (маля завжди буде прагнути отримати більшу , залишайте легке «почуття голоду » , це посилює вроджену тягу до знань )

Показуйте навчальний матеріал швидко (швидкість показу прямо пропорційна швидкості пізнавання. Чим вище швидкість показу , тим вище швидкість читання . Тільки швидка дія призводить мозок в інтенсивний рух )

Найчастіше вводите новий навчальний матеріал

Будьте послідовні. Зберігайте режим занять ( діти дуже швидко звикають до режиму , вони дуже люблять постійність і порядок)

Не перевіряйте знання своєї дитини ( малюк може продемонструвати свої знання , але лише в тому випадку , якщо він сам цього захоче )

 

Етапи навчання читанню

Послідовність етапів проста і не залежить від того , в якому віці ви почали заняття з дитиною:

1.Отдельние слова .

2 . Словосполучення.

3 . Прості пропозиції .

4 . Поширені пропозиції .

5 . Книги .

 

I етап показу окремих слів спочатку червоних , великих , висота літер на цих словах 7 см , потім червоних дрібніших , висота літер зменшується до 5 см , буде супроводжувати всі наступні етапи навчання . Тобто , окремі слова ви продовжуєте показувати малюкові на всьому періоді навчання читання. На I етапі використовуйте спочатку 15 слів. Серед них обов'язково має бути ім'я дитини. Візьміть чисту картку з нашого комплекту і напишіть на ній червоним маркером ім'я малюка. Це буде найулюбленіше слово дитини , він дізнається його серед безлічі інших слів. Використовуйте також слова: мама , тато , каша , няня , ліжко , сік , коляска , молоко , м'ячик , кулька та ін

 

Весело посміхаючись , покажіть дитині в перший день ваших занять картку зі словом « мама » і чітко промовте : «мама». При цьому не намагайтеся пояснити дитині значення слова - це безглуздо. 1 картка - 1 секунда без пояснень . Наступна картка - « тато». У тому ж темпі покажіть 3 інших слова . Після показу 5 слова , поцілуйте малюка , похваліть , проявіть до нього свою увагу. Перший урок зайняв у вас 5 секунд + не більше 1 хвилини похвала. Повторіть це заняття ще 3 рази , роблячи перерву між кожним разом не менше ніж 30 хвилин. Ті ж самі 5 слів перемішайте , щоб порядок показу був іншим. Супроводжуйте вимовляння слів рухами або жестами , співвідносячи слово з об'єктом.

 

На другий день повторіть вчорашнє заняття 3 рази. Додайте другий , новий набір з 5 слів і теж покажіть його 3 рази. Другий день буде складатися з 6 занять.

 

На третій день продовжуйте показувати перший комплект , замінивши в ньому 1 картку на нову. Додайте ще один , третій комплект з 5 нових слів. У цей день у вас буде 3 комплекти по 5 слів (у першому з них 1 нова картка) . Кожен набір показуйте 3 рази. Загальна кількість занять зросте до 9 , розтягнутих на весь день.

Отже, ви навчили малюка першого 15 словами , які були для нього знайомими і приємними (члени сім'ї , назви домашніх тварин , улюблені продукти , предмети дитини , назви частин тіла). Тепер в наступні дні розширюйте групу слів , додаючи різні частини мови . Це необхідно , щоб згодом складати словосполучення і пропозиції .

 

На четвертий день в кожному з перших двох наборів поновіть по 1 картці. 3 комплекти показуйте по три рази , разом 9 занять.

 

На п'ятий день з трьох наборів поновіть по 1 картці. Покажіть 3 комплекти з 1 новою карткою в кожному 3 рази , 9 занять.

 

На шостий день в кожному з трьох наборів приберіть стару картку , додайте нову і познайомте малюка з четвертим комплектом з 5 нових карток. У цей день використовуйте 4 комплекти по 3 рази кожен , 12 занять.

На сьомий день додайте п'ятий комплект з 5 слів. У перших чотирьох замініть по 1 слову. Покажіть малюкові 5 комплектів по 3 рази кожен , 15 занять.

 

Далі щодня використовуйте 5 комплектів , замінюючи 1-2 слова на нові , поки повністю не поновіть ці набори.

 

Глен Доман наводить « Зразкову щоденну програму» , яка допоможе вам зрозуміти , як організуються заняття на першому етапі :

 

 

щоденне утримання

5 наборів слів по 5 карток в кожному

одне заняття

 

1 набір з 5 слів , показаний 1 раз

частота

 

Кожен набір по 3 рази на день ( 15 занять)

 

тривалість

5 секунд

нові картки

 

По 1 картці в кожен набір щодня

 

видаляються картки

 

По 1 картці з кожного набору щодня

 

Кількість показів кожного слова

 

3 рази на день протягом 5 днів ( 15 разів)

 

основний принцип

 

Зупинятися перш , ніж цього захоче дитина

 

Підіб'ємо підсумки роботи на першому етапі : ви вчили з малюком по 25 слів на день , розділених на 5 наборів по 5 слів у кожному . Щодня ваша дитина знайомився з 5-ма новими словами , по 1 в кожному наборі , а 5 старих слів ви видаляли ( не показували ) . Ви просто молодці ! Продовжуйте рухатися вперед , до нової вершини. Не давайте нудьгувати дитині , дійте швидко і весело! Ви можете супроводжувати кожне нове слово демонстрацією того дії , яке воно означає (слова - дієслова ) . Наприклад , ви підстрибуєте і говорите: « Мама стрибає » , потім підкидаєте дитини і говорите : «Ти стрибнув ». Потім показуєте слово , кажучи : «Це слово означає стрибати ».

 

II етап - словосполучення дозволить дитині навчиться поєднувати слова разом , щоб отримувати з них різні комбінації. Якщо до цього ви займалися щодня з 5 - ю наборами по 5 слів у кожному , то тепер вам потрібно замінити 2 набору зі словами на 2 набору зі словосполученнями . Щоденне зміст не змінюється. Ви будете показувати малюкові 5 комплектів на день по 3 рази кожен: 3 набору зі словами + 2 набору зі словосполученнями . Не рекомендуємо показувати кожне словосполучення більше 3- х днів, щодня оновлюйте по 1 словосполученню в кожному комплекті . Перегляньте всі картки для читання. Подумайте, які словосполучення можна отримати , використовуючи ті слова , які дитина вже вивчив. Спочатку складайте словосполучення з окремих карток - слів червоного кольору (висота літер 7 і 5 см). Через деякий час додавайте в набори картки зі словосполученнями чорного кольору з нашого комплекту (висота літер 4 см). Незабаром малюк зробить дивне відкриття : я знаю і одне , й інше слово , і з їх поєднання виходить зовсім нове поняття ! Показуйте дитині словосполучення з прикметниками , що позначають кольори та їх відтінки , прикметниками - антонімами , присвійними прикметниками . За допомогою карток - закінчень змінюйте граматичну форму прикметників , погоджуючи їх з іменником у роді , числі і відмінку. Наприклад: блакитний хустку , блакитна незабудка , блакитне море . Пояснювати граматичні правила дитині не варто , якщо тільки він сам не попросить вас про це.

Ці заняття допоможуть малюкові осягнути дивовижне багатство і красу російської мови , зроблять його мова красивою і грамотною. Якщо ви почали вчити читати дитини з самого народження , то до другого етапу можна приступити з 5-7 місяців. Якщо ж вашому малюкові більше 1,5 років , то до етапу « Словосполучення » потрібно приступати відразу , як тільки покажете перші 25 слів. При цьому на I етапі показуйте дитині відразу всі частини мови , з яких будуть складені словосполучення.

 

III етап - прості пропозиції , які складаються з головних членів пропозиції: підмета і присудка. Наприклад: Малюк тупотить . Каченя крякає . Складіть з окремих слів - карток 5 пропозицій. 3 рази на день протягом 5 днів показуйте їх своєму малюкові.

Потім почніть оновлювати свій набір , видаляючи 2 старих пропозиції і додаючи 2 нових . При складанні коротких пропозицій вживайте слова , з якими дитина познайомився на I етапі навчання . Багато слова пройшли не тільки перший , але і другий етап навчання - словосполучення.

Отже , приблизна програма тепер наступна: ви використовуєте 5 комплектів в день , як і колись , але вони будуть складатися з 1 комплекту з пропозиціями та 4 комплектів слів ( I етап - окремі слова супроводжує всю програму навчання).

Щоб підтримати інтерес малюка до навчання :

 

Зробіть разом з ним книгу. Використовуйте для цієї мети альбом для малювання. На першій сторінці напишіть пропозицію (величина червоного шрифту 5 см) , на наступній намалюйте картинку , або приклейте фотографію самої дитини , коли він виконує ту чи іншу дію . Сторінки з текстом повинні передувати сторінкам з картинками. 2 - 3 рази на день читайте з малюком його першу в житті книгу , де все знайоме , зрозуміло і тому дуже захоплююче.

Картки з окремими словами використовуйте як написи до предметів домашнього вжитку. Наприклад: холодильник , телевізор , крісло , іграшки і т.д. Перебуваючи в кімнаті , звертайте увагу дитини на написи , чітко вимовляєте назву предмета і не забувайте міняти картки так , щоб вони з'являлися щоразу в найнесподіваніших місцях вашої квартири.

На цьому етапі показуйте малюкові звукоподражательную пісеньку (див. додаток) , написану на картках чорним шрифтом , висота літер 4 см. Співайте і весело наслідуйте голосам тварин.

Такі види занять будуть дуже хорошим доповненням до щоденній програмі .

 

IV етап - поширені пропозиції . Навчання малюка на цьому етапі буде приблизно таким же , як і на третьому. На IV етапі ускладніть комплект з пропозиціями , використовуючи при цьому картки з фразами з 3 -х , пізніше з 4 -х слів ( вірш - казка , пальчикова потешка , пропозиції зі звуконаслідувальними словами з нашого комплекту спеціально призначені для цього і формують стилістику майбутньої промови дитини ) . Режим занять колишній: 5 комплектів , кожен з яких показуємо 3 рази на день ( 4 комплекти зі словами та 1 з пропозиціями ) .

 

Не затягуйте процес навчання , перетворюючи його на нудне , нудне заняття . Будьте смішними , веселими , не бійтеся складати і свої найнеймовірніші , оригінальні пропозиції , змагайтеся з малюком , підігріваючи його інтерес. Чим веселіше проходять заняття , тим більше засвоїть ваша дитина. І , звичайно ж , хваліть , захоплюйтеся , обіймайте і цілуйте вашого маленького учня . Ваша впевненість і щира радість допоможуть малюкові відчути емоційний контакт з вами і підтримають його інтерес до навчання .

Пропонуємо вам проводити уроки -казки (див. додаток) , придумуючи малюкові короткі віршики чи історії , доповнюючи їх персонажами (ляльки на руку бі- ба-бо , пальчиковий театр , матрьошки -казки ) . Діти дуже люблять потешки , звуконаслідування , ритмічні вірші , казки та швидко їх запам'ятовують . Спочатку розповісти казку малюкові , покажіть йому героїв цієї історії. Потім 2-3 рази покажіть дитині казку на картках , послідовно перебираючи їх і одночасно озвучуючи пропозицію за пропозицією. Можна повісити все вірш чи інший вид тексту на стіні , трохи вище рівня очей дитини і пограти з героями твору , звертаючи увагу на текст. Можна , розповідаючи вірш або казку , викладати картки на підлозі перед малюком так , щоб він міг бачити відразу весь текст. Збираючи картки , попросіть дитину подавати вам потрібні . Малюкові це заняття принесе велике задоволення , а ви зможете для себе відзначити , що ваш улюблений малюк ЧИТАЄ ! Продовжуйте робити книжки , читати їх разом з дитиною. Робіть пропозиції все довшими , а сторінок у книзі все більше.

 

V етап - книги. Тепер ваш чудовий малюк готовий читати справжні книги , але без вашої допомоги йому ще не обійтися. До цього він вже прочитав багато саморобних книг , засвоїв окремі слова і словосполучення , прості і поширені пропозиції . Гарне засвоєння всього попереднього матеріалу - ключ до успіху на цьому етапі.

 

Якщо до моменту читання книг ( V етап) вашому малюкові 3 роки , то розмір шрифту повинен бути 1 см. У цьому випадку у дитини не виникне проблем. Якщо ж ви приступили до етапу читання книг , коли дитині немає ще й 2 -х років , то висота шрифту в ваших саморобних книгах буде від 2,5 до 5 см. У сучасних дитячих книгах розмір букв куди менше , та й розраховані вони на читання дітям дорослими. Вам доведеться приготувати для малюка свої книги , які будуть відповідати таким вимогам:

 

словниковий запас книги - від 50 до 100 слів;

всі слова знайомі малюкові ;

на кожній сторінці не більше 1 пропозиції ;

висота друкованого шрифту не менше 1 см;

текст завжди передує ілюстраціям або фотографіям .

Переписуйте цікаві дитячі твори тим великим , виразним , чорним шрифтом , який необхідний дитині за віком. Ви можете складати текст самі ( ситуації з життя малюка ) , використовуючи великий словник і складну структуру пропозицій. Вашій дитині тепер нічого не страшно , він готовий долати труднощі , удосконалюючи той дивовижний навик , який придбав не без вашої допомоги.

 

Читайте ваші книги з натхненням , не поспішаючи і виразно 2-3 рази на день протягом декількох днів. Однорічному малюку необхідно 10-15 книг в перший місяць , 15-20 - у другій місяць , 30-40 книг на третьому місяці при щоденних заняттях .