Вход на сайт

Сообщение об ошибке

User warning: The following module is missing from the file system: recaptcha_mailhide. For information about how to fix this, see the documentation page. in _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (line 1143 of /home/agatu209/domains/dityachiy.net/public_html/includes/bootstrap.inc).

Одні вічно хворі тільки тому, що дуже піклуються бути здоровими, а інші здорові тільки тому, що не бояться бути хворими...

 

 

 

Порушення постави або сколіоз

 Звичайно, кожен уважний батько стежить за здоров'ям і поведінкою свого малюка. Збалансоване харчування, регулярні (щоденні) прогулянки на свіжому повітрі, посильні фізичні навантаження, трохи занять «для мізків» - що ще потрібно шибенику? Але одного разу ви помічаєте, що спинка вашої ненаглядного крихти (принцеси) не така рівна, як хотілося б ... Бити на сполох, звичайно, ще рано, але поспостерігати, а краще проконсультуватися з фахівцями - треба. 

 Порушення постави або сколіоз

            Сколіоз - гучне і досить часто вживане слово. Багато хто скаже, а у кого немає сколіозу або викривлення хребта? Так, тут я погоджуся з вами, що майже 70% (!!) Людей мають відхилення у хребті, яким у дитинстві просто не надали значення. Тому, помітивши легку сутулість, відразу помчали за консультаціями та необхідною інформацією.

 

            Про роль хребта, напевно, вже достатньо сказано. І, відповідно, те, що викривлений хребет є не тільки естетичним чинником, але і причиною багатьох страшних хвороб - не викликає ні в кого сумнівів. Остеохондроз - хвороба, яка вже буває навіть юнацька; деформація розвитку внутрішніх органів, особливо, органів дихання, які в свою чергу знижують насичення крові киснем, і розвивається легенево-серцева недостатність і мн.др.

 

            Тому, з самого народження крихітки, а якщо є схильність, то й до його народження (адже сколіоз може передаватися у спадок), необхідно уважно контролювати розвиток спинки малюка.

 Види порушення постави

 

            Практично всі дітки народжуються з прямим хребтом, а його вигини формуються вже в процесі росту малюка:

 

спочатку - шийний лордоз - вигин опуклістю назад, формується приблизно до 3-4 місяців, поки малюк не почне впевнено тримати голову;

грудний кіфоз - невеликий вигин назад грудного відділу хребта,

поперековий лордоз - опуклий вперед вигин поперекового відділу хребта.

            А так, як у кожного малюка ці процеси - індивідуальні, то дуже шкідливо дотримуватися середньостатистичних даних, і тим більше намагатися якомога раніше «посадити» або «поставити на ніжки» крихту. Як тільки спинка малюка буде готова витримувати необхідне навантаження, дитина сама і «сяде», і «встане», і піде. Максимум, чим можна прискорити даний процес, давати невеликі навантаження - повісити яскраві іграшки, до яких малюк буде тягнутися, а потім і намагатися встати, або трохи піднімати потрібну йому річ, провокуючи піднятися і т.д.

 

  Відхилення в хребті лікарі ділять на два види:

 

викривлення в сагітальній (задньо-передній) площині

і фронтальної - сколіоз.

            При сагітальній порушенні може спостерігатися:

 

сутулість - збільшення грудного кіфозу верхнього відділу хребта,

«Кругла спина» - збільшився грудний кіфоз, але вже на протязі всього грудного відділу,

«Увігнута спина» - прогресування лордозу поперекової області,

«Кругло-ввігнута» - збільшення і грудного викривлення та поперекового,

«Плоска спина» - майже відсутність всіх фізіологічних вигинів хребта,

«Плоско-ввігнута спина» - трохи згладжений грудний кіфоз при стандартному або збільшеному поперековому викривленні.

            Сколіоз - бічне викривлення спинки дитини, яке буває трьох ступенів.

 

            Правильний розвиток всіх вигинів - це і називається ідеальною поставою - всі складочки карапуза симетричні, головка розташовується прямо, плечики опущені, мочки вушок, лопатки, плечі - симетричні і на одній висоті, тулуб випрямлений, ніжки рівні й у тазостегнових, і в колінних суглобах, стопи паралельні один одному.

 

Перші ж ознаки порушення постави повинні насторожувати. А це:

 

  • скарги малюка на біль в спині або грудях,
  • швидка стомлюваність, особливо при ходьбі і бігу,
  • малюк сутулиться,
  • асиметрія будь-яких частин тіла - надплечий, лопаток, тазостегнових кісток,
  •  неоднакове відстань («дірки») між опущеними вздовж тіла ручками дитини (стояти при цьому, звичайно, він повинен рівненько),
  • малюк не може нахилитися вперед або назад.

            Щось запідозрили? Негайно до лікаря (бажано компетентному). Адже будь-яке порушення постави простіше виправити до 18 років, потім же - викривлення необоротні.

 

Причини порушення постави у дітей

 

            Порушення постави, як правило, виникають у діток від 5 до 10 років, в період «активного сидіння» за партою, потім комп'ютером. Але і в дитсадівському віці зустрічаються відхилення (наприклад, в нашому віці). І мені, звичайно, захотілося зрозуміти, що є причиною порушення в хребті:

 

Перша причина, як кажуть фахівці, - неправильно підібрані меблі (висота столу, глибина стільця, відсутність підлокітників).

Друга причина - через чур м'яка постіль. Тут теж – треба мадюку з дитинства спати на тоненькому матрацику і майже без подушки.

Малорухливий спосіб життя та недостатні прогулянки. І цей пункт може до деяких не відноситься, тому кожен день мінімум годин по 6 (адже літо поки ще), і взимку - по 2-3 години дитина проводить на вулиці, і не просто сидить на лавці, а як мінімум - гірки й різні «лазалкі» в дитячому містечку або футбол у дворі .

Інтенсивне зростання кісток, а саме - хребта, за яким м'язи просто не встигають, тому м'язовий корсет по яким-небудь причинам - слабенький. Напевно, ось те і є «наш варіант».

Причину визначили тепер би зрозуміти, що робити, якщо викривлення хребта таки є?

 

            Перше, звичайно ж, - до лікаря. Він і визначить вид викривлення, ступінь і призначить лікування. Зазвичай, на початковому етапі досить лікувальної гімнастики, курсу масажу і усунення безпосередньої причини виникнення викривлення - чи то робоче місце і ліжко малюка відкоригувати, то чи збільшити прогулянки на повітрі, чи то додати фізичних навантажень. Оптимально - плавання, ходьба на лижах, але ні в якому разі ні штанга, ні теніс, ані бадмінтон, навантаження повинні бути посильні (!) І для всіх частин тіла.

 

Лікувальна гімнастика при порушенні постави

 

            Природно, що малюк не буде нудно повторювати одні й ті ж вправу тільки лише тому, що так хочеться мамі з татом. Та й немає сенсу перекладати на його плечі тягар відповідальності за своє здоров'я («Як ти не розумієш, що ЦЕ тобі ж потрібно?!»). Достатньо всього лише придумати кожної вправи «підтекст», віршики, казку або будь-яку асоціацію, тоді і маляті буде цікавіше, і вам легше. Отже, наступні вправи допоможуть зміцнити м'язи спинки дитини, але робити їх треба регулярно і до вправ підходити з усією відповідальністю - кожну вправу виконувати не менше 2 - 5 хвилин (залежить від віку дитини).

 

В.п. - Стоячи. Ручки за головою в «замочки». Лікті відвести в сторони якомога далі і завмерти в цій позі на видиху. Якщо малюкові ще це не під силу, можна просто зводити і розводити лікті. І розповідати в цей час: «Уяви, що ти - віконечко. Вітер подув (ніч прийшла, дощ пішов і т.д.) - Ставенко закрилися, сонечко вийшло (ранок настав) - віконце і відкрилося, та широко, щоб у будиночку було світло і затишно ».

в.п. - Стоячи. Підійти до стінки і притулитися до неї плічками, спинкою, попою, пяточками. І постояти так не менше 2-5 хвилин. А пограти при цьому можна в розвідників, які повинні «злитися» зі стінкою. :)

в.п. - Стоячи і утримуючи за спиною (ідеально - на рівні лопаток) гімнастичну палицю (меч, як в нашому випадку, або навіть трубу від пилососа). І в такому положенні можна робити нахили вперед-назад і вправо-вліво.

Вправа «ластівка», напевно, не варто пояснювати - всім відомо з дитинства. Тільки малюкові складно і рівновагу утримувати, і ніжку піднімати, і голову вперед тягнути. Але це по початку. До речі, мій син ні за що не хотів робити бути ластівкою. «Не буду робити цю вправу, і все». Зате орла імітує із задоволенням.)))

Вправа «кішечка». Стоячи на колінах і спираючись на витягнуті руки, вигинаємо спинку вгору і вниз, завмерши на декілька секунд в найвищій і найнізшей точці.

«Човник». Лежачи на животі, руки за головою (як варіант - утримують гімнастичну палицю). Піднімаємо корпус, вигинаючи спину, і завмираємо (знову ж таки, на видиху) в цьому положенні на декілька хвилин.

            Так як зарядка буде займати не менше 20 хвилин, можна зробити розслаблюючу для хребта «кошичок» - лягти на спину, ноги підтягнути до живота і обхопити руками. І «покататися» в такій вправі, масажуючи кожен хребець.

 

            Важливо, щоб зарядка доставляла малюкові задоволення, тоді й результати будуть ефективніше.

 

            Лікування хребта - процес тривалий і комплексний. Хотілося б застерегти - не вірте фахівцям, що гарантує «швидке і безболісне лікування сколіозу». Експериментувати над власною дитиною? Та ні за що! Адже шансів завдати непоправної шкоди маляті набагато більше, ніж вилікувати викривлення. А офіційна медицина ще не придумала ні таблеток, ні уколів, здатних вирівняти хребет. Та й мануальна терапія (на жаль, «знавців» зараз «розвелося» багато) - процес досить ризикований, адже ефективний він буде тільки у досвідченого і професійного фахівця.

 

            До нещастя, ми часто звертаємо увагу на проблему «кривої спини» дитини, коли вона сама за себе вже говорить. Але цього тривалого, складного і далеко не дешевого лікування можна уникнути, якщо ретельно стежити за поставою і розвитком малюка.

 

Краще не допустити, ніж лікувати

 

           Профілактичні заходи попередження розвитку порушення постави, як не дивно, але всім відомі. Потрібно тільки більш уважно до них ставитися:

 

Не форсувати розвиток малюка в перший рік життя. Вам важливо похвалитися малюком, який «уже в чотири місяці сам сидів» або «а мій вже в дев'ять місяців пішов» або все життя насолоджуватися ідеально рівною спинкою свого «скарби»?

Стежити, щоб малюк вів активний спосіб життя - більше на свіжому повітрі і максимум рухливих ігор.

Контролювати поставу дитини (та й свою теж, адже малюк копіює в першу чергу батьків) як сидячи, так і стоячи.

Меблі підбирати відповідно зростанню малюка, і ні в якому разі - на виріст. Сучасні конструкції, як правило, виготовляють легко коректованими для будь-якого віку.

Постіль повинна бути жорстка, подушка - мінімальна.

Не купуйте малюкові взуття - на виріст. Неправильне положення ноги прямо пов'язане з поставою! А тимчасової звичкою так легко стати постійною!

Залучайте дитину до спорту - плавання, волейбол, баскетбол, лижі. Фізичне навантаження потрібна як і для зміцнення спинки, так і для гармонійного розвитку малюка.

Присікайте погані звички - довгостроково стояти на одній нозі; сидіти за столом, піджавши одну коліно, сутулитися, «підпирати щоку» рукою і т.д.

 

                        Погодьтеся, що заходи ці зовсім не складні, але дотримання вимагають неухильного. Адже рівна спинка - це здоров'я, привабливість і успішність вашого малюка.

 

cлідуюча>>>