Вход на сайт

Коштовні камені в історії

Виблискуючі і таємничі, дорогоцінні камені живуть поруч з людиною впродовж багатьох тисячоліть. Незважаючи на безліч легенд, що розповідають про містичний походження благородних каменів, вчені пояснюють їх утворення просто: ці камені є мінерали, що з'явилися в результаті природних хімічних процесів у земній корі.

 Коштовні камені в історії

З близько 4000 мінералів до коштовних каменів сьогодні зараховують близько 100. Чотири каменю - бурштин, корал, перли і гагат - мають органічну природу, оскільки утворені живими організмами (тваринами або рослинами).

 

Багато стародавні культури наділяли коштовні камені надприродними властивостями - з них робилися талісмани і амулети, що допомагають в битвах, що приносять везіння. У кожного народу і кожної епохи був камінь, який вважався найбільш цінним.

 

Єгиптяни більше інших каменів почитали малахіт і лазурит. Вирізаний з лазуриту священний жук-скарабей був у Стародавньому Єгипті символом відродження в загробному житті. Камені з висіченими на них заклинаннями знаходили широке застосування в релігійних ритуалах.

 

Культуру античного Середземномор'я неможливо уявити без мозаїк і різьблення по дорогоцінному каменю (гліптики). Для цих цілей використовувалися агат, халцедон або онікс.

 

Однак найбільше стародавні римляни і греки цінували сапфіри й діаманти. Ці мінерали коштували дуже дорого, вони могли бути цінними дипломатичними підношеннями, скріплюється світ, а нерідко були причиною чвар і воєн.

 

Після походів Македонського в Середню Азію в Європі широкого поширення набули берил, рубін, аметист, а після відкриття європейцями Америки - смарагд. В епоху ренесансу найціннішими вважалися кольорові мінерали - рубіни, топази, сапфіри, а епоха романтизму оспівувала чарівність напівдорогоцінного каміння - гранатів, аквамаринів, опалів.

 

Знатні люди кожної історичної епохи живили до коштовних каменів особливу любов, адже камені були показником їх багатства і статусу. Вибір дорогоцінного каміння проводився у відповідності з ситуацією і з урахуванням правил хорошого тону.

 

Так, бірюза і гранат визнавалися придатними для молодих дівчат. Вважалося, що незаміжньою жінці не пристало носити діаманти. Допустимим доповненням до траурної одежі були непрозорі камені - онікс, агат або хризоберил.

 

У всі часи визнавалася не тільки краса каменів, але і їх магічна сила. З них робили талісмани і обереги, їх використовували для вигнання злих духів і для лікування різних захворювань.

 

Представники християнства прикрашали свої персні, скіпетри і вівтарі дорогоцінними каменями, щоб притягти і утримати небесні сили. Деякі дорогоцінні камені завдяки їх властивостям рекомендувалися представникам певних професій.

 

Сьогодні, як і в давнину, дорогоцінні камені як і раніше викликають непідробний інтерес. Мало знайдеться тих, хто залишиться байдужим побачивши їх непідробної краси. А їх властивості, повністю не вивчені, збагачують наші знання про себе і про світ.

 

cлідуюча>>>