Вход на сайт

Сообщение об ошибке

User warning: The following module is missing from the file system: recaptcha_mailhide. For information about how to fix this, see the documentation page. in _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (line 1143 of /home/agatu209/domains/dityachiy.net/public_html/includes/bootstrap.inc).

Є така професія: МАМА

 Є така професія: МАМА

 

Дуже часто до мене на прийом приходять мами і в більшості випадків з однією і тією ж проблемою: «Моя дитина мовчить, візьміть його на заняття».

Мовчати дитина може з різних причин: синдром дефіциту уваги (коли дитина наданий сам собі), педагогічна занедбаність, затримка мовного розвитку, органічні порушення і т.д. Природно, коли мова йде про органічних порушеннях, то дитина потребує допомоги не тільки логопеда, але й невролога, невропатолога та ряду інших фахівців. Як правило, батьки таких дітей знають свої проблеми і з народження ведуть активну корекційно-розвиваючу роботу. Але на щастя, в більшості випадків ми маємо справу з більш легкими порушеннями, такими як синдром дефіциту уваги, педагогічна занедбаність і затримка мовного розвитку.

 

Ознаки затримки мовного розвитку

Вік

Симптоми

10 - 12 міс

Мало лепече (тиха дитина)

18 міс

Не розуміє простих слів - свого імені або назв оточуючих предметів: не здатний виконати найпростіші прохання типу "йди сюди", "сядь"

2 роки

Використовує кілька окремих слів; не намагається повторювати слова

2.5 року

Не знає назв оточуючих предметів і частин тіла: не може на прохання показати на знайомий предмет або принести що-небудь. знаходиться поза полем зору: не вміє складати фрази з двох слів (наприклад, "дай молока"): дитину часто неправильно розуміють

3 роки

Не говорить простих речень (підмет, присудок, додаток); не розуміє простих пояснень або розповідей про події в минулому або майбутньому

 

Але незважаючи на відносну легкість даних порушень, все це може призвести до масштабних проблем для дитини і для самих батьків. Тому що ми закладемо в дитини в дошкільному дитинстві, ми будемо тиснути і в школі і далі в житті. Не дарма свідчить одна проста істина: виховуємо ми дитину до 5 років, а після 5 перевиховуємо. Тому саме твердження більшості мам: «Моя дитина мовчить, візьміть його на заняття», не правильне. До логопеда варто звертатися тоді, коли дитині 3 роки і він мовчить, не дивлячись на те, що мама приклала всі зусилля, для того щоб розговорити дитину.

 

Які ж такі зусилля повинна докласти мама, щоб дитина

почав розмовляти?

 

Самі елементарні. Приймати не пасивне, а активну участь у житті свого малюка. А це значить, грати разом з ним, читати йому казки, вчити з ним вірші, дивитися разом з малюком мультфільми та обговорювати їх разом з ним, пояснювати незрозумілі йому слова, співати пісні і просто розмовляти, коли йдете по вулиці і т.д. Так, наприклад, гуляючи на дитячому майданчику, не полінуйтеся залізти разом з дитиною в пісочницю, запропонувавши цікаву ігрову ситуацію, ви зробите свою дитину щасливою, навчіть його грати за правилами і самі отримаєте величезне задоволення. При цьому необхідно оречевлять свої дії, пропонуючи йому діяти згідно ігрової ситуації, радячись з ним як краще вчинити, ви збагачуєте активний і пасивний словниковий запас малюка, вчіть будувати причинно-наслідкові зв'язки, стимулюєте розвиток мови, спонукаючи його до діалогу.

Тим більше що батькам, зацікавленим у підвищенні своєї психолого-педагогічної компетенції, багато дошкільні установи пропонують різноманітні форми роботи: консультативний пункт, групи короткотривалого перебування, ЦІПРД - центр ігрової підтримки розвитку дитини, де кваліфіковані фахівці допоможуть і підкажуть як правильно поводитися з дитиною, як подолати ті чи інші труднощі пов'язані з розвитком малюка.

 

Але всі ці форми роботи дошкільного закладу з сім'єю, не замінять спілкування з мамою. Багато мам помилково вважають, що якщо вони водять малюка на заняття в дошкільний заклад, або в різноманітні клуби творчості, то з ним не треба займатися вдома. А між тим будинку необхідно закріплювати ті знання, вміння та навички, які малюк отримав на заняттях. Щоб у дитини нагромаджувався життєвий досвід, і він міг вільно оперувати ним у повсякденному житті. Адже мова дитини нерозривно пов'язана з його досвідом, з його мисленням.

 

Для того щоб більш конкретно й доступно постаратися пояснити, як і чому потрібно займатися з дитиною, я вирішила звернутися за допомогою до однієї молодій мамі (Криніцина Олена, 23 роки), яка домоглася досить вражаючих результатів у розвитку свого синочка (Данила, 2 роки) . Вона спростувала той давно сформований стереотип, що хлопчики пізніше починають говорити, ніж дівчатка. Її синочок вже в 1,5 року говорив не тільки фразами, він будував пропозиції, вживаючи в мові прийменники та прислівники.

 

Я підготувала ряд різних питань, в яких спробувала з'ясувати, яким чином вона добилася таких результатів.

Пропоную вашій увазі кілька з них:

 

1. З чого починається ваш день?

«Наш день починається зі слів:« Добрий ранок, мамочко! »У відповідь син чує ті ж слова і просить, щоб я йому дала іграшку. Поки він грає, я готую сніданок. Ми разом снідаємо, а потім починаємо займатися домашніми справами. Даня дуже любить допомагати мені забиратися, мити посуд, закладати речі в пральну машинку. З великим задоволенням Данила допомагає мені готувати. Природно, все відбувається під моїм наглядом і з моєю допомогою. Ми разом трем моркву, сир на тертці, місим фарш, тісто. Даня закладає начинку в пиріжки та скріплює краї. Пластиковим ножичком з дитячої посудки сам ріже м'яку їжу. Потім ми починає збиратися на прогулянку ».

З ранкового вітання формується позитивний настрій дитини і мами на весь день. Дозволяючи дитині допомогти вам у домашній роботі, ви формуєте в дитини почуття відповідальності за виконувану справу і найважливіше, що дитина відчуває довіру з вашого боку. Готуючи разом з малюком, ви працюєте над його дрібної і крупної моторикою (місити тісто або фарш, скріплення країв пирога і т.д.). Тим більше, що давно відомо таке твердження, що чим краще розвинена дрібна моторика, тим краще дитина говорить, оскільки в корі головного мозку зона, що відповідає за координацію рухів і речедвигательного зона знаходяться поруч. Крім цього можна придумати ще цілий ряд ігор, наприклад таких як, «Що зайве?»: Покласти моркву, помідор, картоплю і яблуко, дитина повинна назвати і пояснити зайвий предмет; в пластикові пляшки можна насипати горох, квасоля, цукор, манку і вийдуть чудові музичні інструменти. Такі ігри сприяють збагаченню активного словника дитини, сприяють розвитку фонематичного сприйняття, мислення.

 

2. В які ігри ви граєте з дитиною вдома і на вулиці?

«У нас багато різних розвиваючих ігор, починаючи з найпростіших і розповсюджених (зоопарк, лікар Айболить, конструктори і т.д.) і до самих незвичайних, які ми зробили своїми руками. Так, наприклад, з картонної упаковки холодильника, ми зробили будиночок - ігор. Це будиночок багатофункціональний: син дуже любить наклейки, а це чудове місце для них. Так що він сам прикрашає свій будиночок. Данила дуже любить малювати, тому ми зробили що - то типу сімейного проекту «Вітраж». Розфарбували скло в кухонних дверей долоньками всієї родини. На вулиці ми граємо в догонялки, хованки, в паровозик, придумуємо самі прості естафети «Хто швидше?», «Хто акуратніше». Малюємо крейдою, під час малювання вчимо букви і фігури. У пісочниці ми будів міста з дорогами і з мостами, прокладаємо труби і ведемо різні ремонтні роботи, при цьому я граю разом із сином. Взимку будуємо гірки, сніговиків, граємо у сніжки та просто гуляємо в лісі всією сім'єю ».

Граючи з дитиною в різні ігри, ви обігравати життєві ситуації, знайомите його з правилами поведінки, формуєте у нього вміння діяти за правилами і працювати в команді. Тим самим розвиваєте і збагачуєте мова дитини новими словами і оборотами. Необхідно вчити малюка розповідати про себе, про свій день, про своїх друзів на дитячому майданчику або в дитячому садку.

 

3. З якого віку ви почали розповідати дитині вірші?

«Найпростіші вірші Агнії Барто я почала розповідати синові місяців в 6. Гуляючи з коляскою я співала йому пісеньки. Місяців в 8 він вже допомагав мені, вимовляючи перший склад останнього слова в кожному рядку вірша. У рік він уже говорив повністю останнє слово в рядку. А зараз він вже розповідає деякі вірші сам ».

Розмовляти з дитиною необхідно з дитинства, дитина розучує інтонації голосу, звертаючи уваги на вашу артикуляцію, дитина вчиться говорити сам. Як можна раніше треба відучувати малюка від соски: соскою ви провокуєте розвиток міжзубного вимови свистячих і шиплячих звуків (міжзубний сігматізм) і гальмуєте розвиток мовлення дитини, тому що дитина замість того, щоб вимовляти звуки, склади, слова, у дитини зайнятий рот соскою.

 

4. Хто ще бере участі у вихованні дитини?

«Величезний внесок у виховання сина вносить тато. Наш тато з самого народження активно і повноцінно займається вихованням і розвитком сина. Мій чоловік прищеплює синові з раннього дитинства чоловічі вчинки. Після роботи ввечері тато грає із сином, читає йому, поки я готую вечерю або відпочиваю. Вони дуже люблять конструювати разом, грати в машинки, розбираються в марках машин - синові це дуже цікаво. Вони вчать дорожні знаки, правила поведінки пішоходів - все це відбувається під час гри. І я однозначно можу сказати, що без участі у вихованні тата, ми не добилися б таких результатів у розвитку нашого сина ».

Як хлопчикам, так і дівчаткам необхідна увага не тільки мами, але й тата. Дитина повинна знати, що він улюблений, що в будь-якій ситуації він знайде підтримку будинку в родині. У подальшому ця впевненість дитини у своїх батьках зіграє дуже важливу роль і, можливо, убереже вашого малюка від неприємностей в житті.

 

5. Як багато часу ви відводите на перегляд телевізора?

«На перегляд телевізора ми відводимо в середньому 30-40 хвилин. 15 хвилин - «Спокійної ночі, малята» і 30 хвилин - мультфільми протягом дня. При цьому ми обов'язково ведемо обговорення переглянутих мультфільмів. Ми обговорюємо з сином героїв, їх вчинки. Запитуємо, що йому сподобалося, не сподобалося, що не зрозуміло, що найбільше запам'яталося. Останні місяці Даня сам задає питання при перегляді мультфільмів, і ми намагаємося зрозумілою мовою все йому пояснити. Ми намагаємося, щоб Данила дивився тільки «радянські» мультфільми ».

При перегляді телевізора дуже важливо знаходиться поруч з дитиною, що б допомагати йому в перегляді. Пояснювати незрозумілі йому слова, роз'яснювати що добре, що погано, чому так, а не інакше.

Отже, підводячи підсумок вище сказаного, можна зробити

наступні висновки, щоб уникнути проблем пов'язаних з

затримкою мовного розвитку треба:

 

1. Жити життям дитини, тобто грати разом з ним, дивитися мультфільми, казки разом з ним, займатися ліпленням, аплікацією, малюванням будинку всією родиною;

2.Гуляя на вулиці, приділяти увагу всьому, що проходите мимо: «Подивися, яка пухнаста собачка побігла!», «Подивися, яка гарна, біла хмарка! Як ти думаєш, на що вона схоже? »Тим самим ви спонукаєте дитину до діалогу, а, отже, стимулюєте розвиток мовлення вашого малюка;

3. Любити дитину всяким: і коли він слухняний, і коли бавиться, коли вередує, коли радіє. Намагатися згладити недоліки його поведінки доброзичливим, спокійним тоном спілкування з ним;

4. Розучуючи з дітьми спочатку короткі вірші, поступово подовжуючи і ускладнюючи їх, тим самим ви розвиваєте не лише мова, збагачуючи її різними новими словами і зворотами, але і розвиваєте пам'ять;

 

Пам'ятайте, що ми виховуємо дитину до 5 років, після 5 перевиховуємо.

 

cлідуюча>>>